Menü Kapat

2 Çeşit yetiştirme tarzı vardır:

  1. Outdoor
  2. Indoor yetiştirme ise; Özel Kabinlerde yapılan sistemlere denir

Biz burada yeni başlayanlar için bir giriş yaptığımızdan dolayı size burada Indoor sistem anlatıcam. Outdoor yapmak isteyen arkadaşlarlar; Yukarıdaki linke tıklayabilir.

Indoor Grow : Bitkilere evin içerisinde veya bir kabinde, bitkinin yetişmesi için gereken doğal şartlar taklit edilerek yapılan yetiştirme şekline denir.

Taklit Edilen Yetiştirme İçin Gerekli Malzemeler:

pH makinesi sulama yaparken çok önemli. Yetiştiriciler için olmazsa olmaz bir alettir. Ancak zamanla kalibrasyonu bozulduğu için alırken, Kalibrasyon sıvısı ile satılanlardan ve aşırı ucuza gitmemeye özen gösterin. pH ayarı yapılmadan verilen su; Bitkiyi strese sokar,Hasatınızı düşürür, Kalite düşürür… Bu sebebten dolayı pH makinesi yetiştirmeye başlayanlar için olmazsa olmazdır.

pH Up veya pH Down sıvısı; pH düşürüp, yükseltmeye yarar. 6.5 Toprak pH’ından şaşmamamız için verdiğimizin suyun bu ayarda olması lazım.  “pH” Bu işin altın kurallarından biridir.

Bitkinizi yetiştireceğiniz yerdir. Kapalı bir sistem yaparsanız; Kontrolü daha kolay olur. Işığı daha verimli kullanabilirsiniz. Herşey imkanlar ve hedeflerinizle alakalı.

Burda seçenekler tamamı ile bütçe ve sizin bilginiz ile alakalıdır. Ama ben yani başlayan yetiştiriciler için CFL spiral lambaları öneriyorum. Bunun sebebi erişimi kolay olması ve ısı sorunu olmamasıdır. Lambalar aşırı ısınmadığı için bitkiye dilediğimiz kadar yaklaştırabiliyor ve maksimum randıman alabiliyoruz. Lambanın yakın oluşundan dolayı da; Bitkimiz boya gitmiyor ve kabinimizde rahatlıkla kontrol altında tutabiliyoruz.

Bunları seçerken tamamıyle kabin boyutunza eş değer seçim yapmalısınız. Kabininizim metreküpüne uygun bir havalandırma sistemi yapmalısınız. Ayrıca bitkimize tatlı bir esinti yapabilecek ayrıyeten 1 küçük vantilatör almalıyız.

Eğer ilk bitkiniz ise hazır satılan markalardan şaşmayın. Eğer Autoflowering Tohum ekiyorsanız kullanmanız gereken “Light” cinsinde topraklardır. Gübreleri onlara göre ayarlanmıştır. Photoperiod bitki ekicekseniz “AllMix” topraklara bakmalısınız.

Saksı olarak seçiminizi yaparken çok ucuza kaçmayın ve saksı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken 3 kural vardır; 1. Işık Geçirmez olması lazım, 2. Büyüklük: Ne kadar derin olursa o kadar büyük bitkiniz ve hasatınız olur, 3.Hava geçirgenliği: Bunun için yeni nesil AirPot saksıları öneririm ya da kumaş saksıları. Saksı yerine ne kullanıcaksanız, altlarında delik olduğuna emin olun! Yoksa açın. Aksi halde bitki köklerinizin hava akışı olmicak. Kökler oksijene ihtiyaç duyar. İyi bir grow için iyi bir drenaj şart.

Bu seçim tamamıyle size kalmış. Bu konu ile ilgili geniş bir yazı yazdım. Sizleri onu okumaya davet ediyorum.

Kabinimizin içindeki iklimi öğrenmemiz için şarttır.

Bazı durumlarda nem yetersiz olabilir. O noktada nem makinesi ile tavsiye yapılması önerilir.

Sömeklenme zamanında lazım olucaktır. Sitemizde gerekli tarifler mevcuttur.

Lambamızdan çıkan ışığı kaçırmamamız için gereklidir.

Gece-Gündüz periyodunu otomatik ayarlayabilmemiz için olmazsa olmazdır ve böylelikle hem bitkileriniz ışık stresinede girmez belli olan düzeninizden dolayı.

Kullanıcağımız lamba sayısı kadar duy. CFL Lamba önerdiğim için sayıyı yükseltebilirsiniz.

İhtiyacınız kadar kablo.

Evet arkadaşlar neler lazım olucak hepsini yazdım. 3’lü priz, pense, tornavida vs.’leride artık siz ayarlarsınız.

Gelelim kabinimizi kurarken dikkat etmemiz gereken hususlara ve kabinimizin hangi değerlerde olması gerektiğine:

Kabiniminizin kaba taslak örneklerini sizlere yukarılarda verdim. Ama sistemi kurarken herşey bütçenize bağlı. Ben size burada neyin ne olduğunu anlatıcam.

Aydınlatma seçerken şunlara dikkat etmelisiniz. Her lamba sisteminin kendince ayarları vardır. Ben size CFL üzerinden bir anlatım yapıcam. Hazırladığımız kabinde 1 bitki yapıcaz. O yüzden o küçük kabinde aşırı ısı yayıcak bir şey, bitkimiz için cehennem olucak ve bize istediğimizi vermicektir. Kabinin boyutları imkanınıza kalmış, o yüzden bi boyut vermedim. (Pc kasasında, Yatak altında, çöp kovasında, damacanada…. yapan arkadaşlarım olduğu için ve bu hobi olduğu için, yaratıcılık size kalmış)

Kabinimizin olması   gerekn ısı değerleri Minimum 18- Maksimum 32’dir. Ama ben size bu iki rakama da yaklaşmamanızı istiyorum. Çünkü bilim adamlarının verdiği rakama göre bitkinin ışığı en randımanlı alabildiği sıcaklık dereceleri 23-28 arası olduğunu söylemekteler. (24-27) Isı değerlerini verdikten sonra aydınlatmaya geçelim.

CFL Lamba kullanmanızı istememin sebebi açıkladığım gibi ucuz,erişebilir,kolay yönlendirilebilen ve ısı sorunu yaratmayan güzel bir tercihtir. Sayı size kalmıştır lambalarda. CFL Lamba sayfamızda lambaların Lümenleri ile ilgili bilgiler ve dikkat etmeniz gereken hususlar yazmakta, mutlaka inceleyin. Ne kadar yüksek Watt, o kadar çok randıman bunu unutmayın. 

1. Tohum çimlendirme

2. Çimlendirdiğin tohumu saksıya aktarma işi ki; ben bu noktada direk büyük saksıya almanızı öneririm. Saksınızın toprağını koyarken pinti davranmayın. Tam tersi elinizle presleyin, yoksa ilk sulama yaptığınızda toprak çökebilir ve bitkinin köklerine zarar verip,strese sebep olabilir.

3. Bitkiyi çimlendirdikten sonra saksıya almamız gerekir. Ama çimlenen tohumun yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan şeyler de vardır. Bunlar Oksijen ve Yüksek miktarda nem. Bu şartları sağlayamaz iseniz çimlenen tohumunuz ölücektir. O yüzden saksıya alırken çok derine ekmiyoruz. Baş parmağımızın ilk güğmünün yarısı kadar, toprakta delik açıp tohumumuzu oraya beyazlık aşağı gelicek şekilde yerleştirip, üzerine toprak serpiştiriyoruz ama bastırmıyoruz. Böylelikle hava akışı kolay oluyor. Nemi sağlayabilmek içinde bir başka şeye ihtiyacımız var; O da ışık.

4. İlk lambamızı yakmamız gereken zaman bu zamandır. Ama bitki bu zamanda aşırı bir enerjiye ihtiyaç duymaz. Sadece gidiceği yeri bilmesi ve nem oluşumu için bize gerekli olduğu için bütün lambaları yakmamıza gerek yok. Ama lambamız CFL olduğu için mümkün olduğunca yakın tutalım. Neye? Bi sonraki konumuzda bu

5. Ektiğimiz tohumun oksijen alabilmesi için gerekli şartları sağladık ama nem için birşey yapmamıştık ama şimdi onu anlatim. Eğer yüksek oranda nem olmaz ise bitkimiz büyümez. Bitki bebeklik günlerinde yüksek oranda Nem’e ihtiyaç duyar. Bunu en basit yolla çözücez. 6.5 pH derecesi olan bir su hazırlayın ve çok çok az bi şekilde tohumu ektiğiniz yere değil ama onun hemen etrafına(bardağın içinde kalıcak şekilde) dökün. Toprağı çamur yapmayın, Sadece ıslatın. Daha sonra Plastik şeffaf bir bardağı alıyor ve alt kısmına toplu igne ile 5 delik açıyoruz. Bardağımızın içine çok az da su püskürterek tohumu ektiğimiz yeri bardağımız ile kapatıyor ve bardağın etrafını da toprakla kapatıyoruz ki çok nem kaçmasın. Daha sonra yaktığımız tek lambayı bardağın yakınına koyuyoruz ki döktüğümüz su buharlaşıp bardakta hapis olsun ve bitkimiz gerekli nemi alsın.

Arkadaşlar dediklerimi doğru ve eksiksiz yaptığınız takdirde en geç 3-4 gün içerisinde ilk yapraklar toprak üzerinde belirir. Bundan sonra bi süre yapmanız gereken birşey yok. Olan lamba ile bardakla beraber ilk haftasını geçirsin. Bardağın içerisinde nem olmadığı süreç içerisinde yerini bozmayın. Bunu da içerisindeki damlacıklardan, rahatlıkla anlayabilirsiniz. Nem yok ise; Tekrar az bi su dökün bardak içine ve tekrar aynı şekilde kapatın.

İlk hafta geçtikten sonra artık bitkimize gereken enerjiyi vermenizi öneririm ki güçlü bir bebeklik geçirsin diye. Bu aşamada bütün lambalarınızı yakın ve kabindeki nem oranını yüzde 70-80’lere getirmeye çalışın. Hala küçük olan fidemiz aşırı su istemez ama nem’e ihtiyaç duyar. Eğer bu şartları sağlayamıyorsanız. 5 litrelik bir şişeyi düzgünce kesip bitkinin üzerini kapamanızı öneririm. Nem oluşması içinde tekrardan su dökülmesi lazım ve bu işlemi yaparken suyu mümkün olduğunca fideden uzağa dikin. Ama dikkat etmeniz gereken bir husus var ki; o da döktüğünüz suyun üstünü kapattığınız şişenin dışında olmaması. Eğer böyle olursa nem şişenin içinde hapsolmaz ve bir anlamı olmaz. Suyu da en dış taraflara döktükten sonra ki bunun da amacı şudur; Saksıdaki toprağı en yüksek verimle kullanmak. Dediğim işlemi doğru yapar iseniz; Kökler suyu aramak için saksının dış taraflarına yönelicek ve saksıyı maksimum şekilde kullanıcaksınız. Bu dediklerimi yaptıktan, Bütün ışıkları açtıktan ve şişe ile bitkinin üstünü kapattığınızda ve etrafını iyice toprakla kapattığınızda, istenilen ortamı ayarlamış olursunuz ve başka bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

Bitkinizin büyüme evresindeki ışık periyodu 18/6 olmalıdır. Buna göre zamanlayıcınızı ayarlamayı unutmayınız!

3. Haftaya gelince artık pet şişenizi kaldırın üstünden ve sizlere verdiğim gerekli iklim şartlarını hazırlayın. Bundan sonraki adımlar Çiçeklenme ve Hasata Giriyor. Onlar başka konuya giriyor. Bitkinizi bu aşamaya kadar getirdikten sonra anlattığım yolar ile, ilerleyen günlerde çok bir zorluk çekmezseniz, çünkü elinizde güçlü bir fideniz vardır.

İyi Hasatlar
ProfesörX