Menü Kapat

Yeni Başlayan Yetiştiriciler (Growerlar) için Başlangıç Bilgileri

Bu terimler Yetiştirme (Grow) işine yeni başlayan kişiler içindir. Bir nevi sözlük niyetinde paylaştığım bu bilgiler ilerleyen günlerde internetteki aramalaranızda size yardımcı olacaktır.

Forumda konuşmalarda zorluk çekmemeniz için hazırladığım bu sözlük size çok yardımcı olacaktır. Ayrıca bu Ansiklopedi sayesinde forumumuzdaki soru kirliliğini önlemeye çalışıcam. “Hangi lamba lazım?” Tarzında sorular yerine, Bu ansiklopedi sayesinde tam olarak neye ihtiyacınız var anlayabileceksiniz.

Başlıklar
Bölüm # 0.
Terimler
Bölüm # 0.1. Ekipman
Bölüm # 0.2. Yetiştirme
Bölüm # 0.3. Kullanma
Bölüm # 1. Genel Sorular
Bölüm # 2. Ekipman
Bölüm # 2.1. Yetiştirme Kabini (Grow Boks)
Bölüm # 2.2. Işık Sistemi
Bölüm # 2.3. Havalandırma
Bölüm # 3. Yetiştirme
Bölüm # 3.1. Dişi-Erkek Bitkiler
Bölüm # 3.2. Toprak ve Asitlenme
Bölüm # 3.3. Gübre, N-P-K

Bölüm # 0. Terimler

Bölüm# 0.1. Ekipman

Metal Halinde Lambalardır. Bitkilerin büyüme evresinde kullanılır. Mavi ışıkları bitkinin yaprak gelişimini destekler. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bitki yetiştirmek için kullanılan yüksek basınçlı sodyum lambalardır. Bitkilerin çiçeklenmesi için en doğru spektruma sahip olan lamba budur. Hem çiçeklenme, hemde büyüme evresinde kullanılabilmektedir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu lambalar düşük ısıyla yüksek lümen verebilen lambalardır. (örn: Florasan veya spiral lambalar) Büyüme ve Çiçeklenme evresi için farklı renk (Kelvin)’te ışıklar kullanılmalıdır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

HPS ve MH lambalarımızı sorunsuz çalıştırabilmemiz için olmazsa olmazdır. Elektrik akımını dengeler. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Kabindeki Hava sürkülasyonu ve ısı ayarları için gereklidir. Havalandırma kabinlerimiz için olmazsa olmazdır. Hesaplanması ve ayarlanması hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Kabin yapmak veya bulmak tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmıştır. Belli başlı şartları ayarladıktan sonra Buzdolabı,Elbise dolabı … herşeyden kabin yapılabilir. Yada para harcayıp daha Profesyonel bir sistem alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir yetiştiricinin en önemli araçlarından biridir. Bu ucuz, basit alet sayesinde kabinimizdeki gece-gündüz dengesini otomatikleştirebiliyoruz. Yaptığımız ayarlamalardan sonra; sisteminiz seçtiğin saat aralıklarında gündüz-gece uygulamasına geçicek; Lambalarınız yanıp sönücektir. Prize takılan bu alet işinizi çok kolaylaştırır.

Bölüm # 0.2. Yetiştirme

Cannabis Indica – Bir Cannabis türüdür. Kökeni Afganistan-Pakistana dayanır.  Bitkinin özellikleri: Kısa boylu, Büyük yapraklı, Erken çiçeklenen bir bitkidir. Etkisi ise ağır ve serttir. İçen kişilerde beyinsel ve fiziksel bir rahatlama hissettirir. Hem beyine, hem de vücudunuza hükmeder. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Cannabis ruderalis – Bir Cannabis türüdür. Bitkinin özellikleri: Kısa boylu,  Otomatik çiçeklenen ve Düşük oranda THC veren bitkilerdir. Daha çok AutoFlowering genetik üretiminde kullanılır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Cannabis Sativa – Bir Cannabis türüdür. Bitkinin özellikleri: uzun boylu,  Uzun Sürede çiçeklenen ve Daha keyifli bir his veren bir türdür. Enerji ve yaratıcılık üst düzeye çıkar. Kullanan kişiyi büyük bir coşku kaplar. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bitki üzerindeki tüyler. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bitki Büyürken özellikle tohumları dişileştirme işleminden geçmiş ve genetiği oynanmış tohumlardır. Ekim işi yaparken size lazım olan tohumdur çünkü sömek verir. Bu tohumlar DİŞİ olarak değil, Dişileştirilmiş olarak geçmektedir. İngilizce karşılığı Feminised. Bunun sebebi %100 dişi tohumun olmamasıdır. Her tohum dişileştirilmiştir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Herhangi bir dişileştirilme işleminden geçirilmemiş tohumlardır.

Kapalı kabinlerde veya odada yapılan yetiştirme işlemine verilen addır. Kelime ingilizceden gelir. Kapalı Mekan olarakta çevrilebilir.

Bu bitki türünün genetiğiyle oynanarak, Normal bitkilerdeki gibi sezonluk ışık ihtiyacı ortadan kaldırılmış ve bitki her sezonda otomatik olarak çiçek açabilicek hale getirilmiştir. Bu bitkiler ufak boylu olup, Hasat miktarları da bir o kadar azdır ama bakımı daha kolay ve hasat alma işiniz garanti olur.

Bu türdeki bitkiler sadece bol güneş gördükleri zaman çiçek açarlar ve o yüzden ekilebilmeleri için bir sezonları vardır. 12 saat güneş ışığına 1 günde maruz kalmadan sömeklenmezler. Ekim dönemleri Mart-Nisan arasıdır(Outdoor ekimler için). Hasatı ve THC’si boldur. Kabinde yetiştirmek mümkündür ancak eğitim ister.

Bitkinin Tohumdan, Çiçek açmaya başlamasına kadar olan süreye denir. Bu süreçte bebek fidemiz büyür ve çiçeklenmeye geçmeye hazırlanır. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Bitkimizin büyüme evresi bittikten sonra başlayan evredir. Bu evrede bitki artık boy atmaz veya yaprak üretmez, onun yerine sömeklenme yada çiçeklenme evresine geçmiştir. Sömekler üzerine yoğunlaşır ve yüksek miktarda THC üretir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bitkinin meyvesine veya çiçeğine verilen addır. Bitkideki en yüksek THC oranı sömeklerde bulunur.

Açık alanda, güneşte yapılan yetiştirmelere denir. Kelime ingilizceden gelir, Dış mekan olarak çevrilebilir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

(ing. Cloning) Elimizdeki dişi bitkiyi kopyalamak diyebiliriz. Bu işlem sayesinde bitki sayımızı yükseltebilir, Tohum masrafından kurtulabilir ve elimizdeki güzel genetiği kaybetmeyiz. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Çift cinsiyetli bitkilere denir. Tohum üretmek içinde kullanılır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Topraksız, Suda Yetiştirme işlemine verilen isimdir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir Cannabis Genetik Adı «Beyaz Örümcek» (ing. White Widow

Çiçeklenme döneminde ışıkların açık ve kapalı kalma süreleri (12 Saat Gündüz- 12 Saat Gece). Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Büyüme evresinde kullanılan süre tarif biçimi. Açıklaması 18 saat Gündüz, 6 Saat Gece. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

(ing. Grower) Marijuana yetiştiren kişi

(ing. Ebb / Flow) Hydroponic sistemdeki ısıtma periyotlarıdır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

(ing. Aeroponic) Hydroponic sistemin bir türüdür. Akvaryumda yapılan yetiştirme işlemine verilen isimdir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

(ing. DWC – Deep Water Culture) Evde elde yapılan hydroponic sistemdir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Evde hazırlanan gübre karışımına verdiğimiz addır.

Tohum kapağına denir.

Bölüm # 0.3 Kullanma

Sokaklarda satılan esrar. THC oranı %3-5 gibidir. İçerisinden sayısız tohum çıkar ama hepsi çöptür. Halk dilinde bir sürü adı vardır.

Marijuana içmek için bir aparat. Nargileye benzer, İkisindede duman suyun içinden geçer. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

(ing. Vaporizer – «Püstürücü») Bu alet yüksek ısıda sömekteki sadece THC leri yakarak size kolay bir içme yolu sağlıyor ve en sağlıklı Marijuana kullanma şekli olarak görülüyor. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Kızaran gözlerin rengini açmak için kullanılan damla.

(arapça. hashish – «kuru esrar») Sadece Trikomlardan yapılan bir üründür. Kubar olarak da geçer. Daha detaylı bilgi için tıklayın

Growboks. Yetiştirme Kabinidir. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

OCB veya başka bir sigara kağıdı ile içilen ve genellikle tütünle karıştırılan sömeklerle sarılıp içilen içme yönteminin Türkçe kısaltmasıdır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Pet şişeden hazırlanmış. Ev yapımı Bong. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Sömeklerin tadını ve etkisini arttırmak için yapılan işleme denir. Şaraplardaki yıllandırma işlemine benzetilebilir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

(ing – tetrahydrocannabinol) – Marijuana bitkisinin kafa yapmasını sağlayan bileşeninin kısaltılmış adıdır. Daha detaylı bilgi için tıklayın

Alkol veya kimyasal yardımıyla Cannabisin özünü çıkartma işlemine denir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

(ing. Butane Honey Oil) Sıcak kompres sayesinde sömekten çıkan yağ. Balı andıran bir rengi olduğu için bal diye de geçer. Marijuana yağı olarak ta. Yüksek miktarda THC içerir hatta bitkideki bütün THC oranına eşittir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Işık görmeyen yaprakların kökten kesilerek, Üstteki dallara daha çok vitamin gitmesini sağlama işlemidir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bölüm # 1. Genel sorular

Sativa bitkiler uzun boyludur ve etkileri daha çok güldürme veya sosyalleştirme olarak sayılabilirler. Indica bitkiler ise kısa boylu, Geniş yapraklıdır ve delip geçen bir etkiye sahiptir. İçeni rahatlatır ve başka boyutlara götürür. Ama karışık genetikli türlerde mevcuttur. %75 sativa %25 indica olucak şekilde. Bunlara da Hybrid genetikler denir.

Bu tamamıyle bitkinin genetiğiyle alakalıdır. Hatta Bazı Sativa bitkiler 3 veya 13 yapraklı bile olabilir.

Polenlenmemiş ve üzerinde tohum olmayan bitkilerdir. Tohum üreten bitkilerin THC oranları düşer.

Dişi bitkinin çiçeklerine verilen isimdir. İçerisinde Yüksek oranda THC tutar.

 • Afghani #1 – 100% Indica
 • Durban Poison – 100% Sativa
 • Northern Lights – Indica
 • White Widow – 60% Sativa/40% Indica
 • Skunk #1 – 75% Sativa / 25%Indica
 • Lowryder – Sativa/Indica Mix

Bu değişen bir rakamdır. Asıl Grower mantığı eğer indoor yapılıyor ise (Lamba veya Lambalar ile) mantığı 1 watt başına,1 gramdır. Rakam arttırılabilir. Başarılı Growerler 1 Watta 2.98 lik rakamları bile bulabiliyorlar. Outdoor için Orta ayarda 100 Gramlık bir ürün elde edilebilir. İlkbaharda ekim yapanlar 300 Grama kadar bile elde edebiliyorlar. Hasat miktarı daha çok genetiğe ve sizin teknolojinize bakar. Bitkiye ne verirseniz onu alırsınız. Eğer ki yetiştirebilecek güzel bir ortamınız yok ise çok güzel sonuçlar beklememek lazım. Bu işin Altın Kuralı PH dır.

Bölüm # 2. Ekipman

Bölüm # 2.1. Yetiştirme Kabini (Grow Boks)

Olmazsa olmazın ışıklandırma, havalandırma sistemi, Isı ve Nem Ölçer. Kabinin kesinlikle ne içeriden ne de dışarıdan ışık geçirmemelidir. Bunlar başlıca kurallar, ondan sonra dikkat etmen gereken şey kabinin içerisindeki ısı ve nem değerleri

Minumum alanın 1 bitki için 30×30 CM ve 40 CM yükseklik.
İyi bir alan 1 bitki için 50×50 CM ve 150 CM yükseklik.

Bölüm # 2.2. Işık Sistemi

Tamamiyle size kalmış bir seçimdir. Yukarıda uygun olan lambaları yazdım. Ama 1 tane örnek isterseniz; HPS ama gücünü kabininize göre seçmelisiniz. 1 Metrekarelik alana minimum 250 watt gerekir.

İnternette 60-70 TL ye bulabilirsiniz ama HPS lambaları çalıştırmak için yanında mutlaka o lambanın Wattuna uygun bir balast almalısınız.

HPS Lambanın yanında CFL yada LED kullanabilirsiniz ama hiçbir lamba türü HPS etkisi göstermez. Ama CFL veya LED lamba da da grow mümkün. Sadece etkisi HPS gibi olmayacaktır. HPS lambaları kullanmanın en kötü yanı yüksek derecede ısıya sahip olmaları ve onları soğutmak için gereken yüksek maliyetli soğutma sistemi. Bu maliyetlerden kaçınmak isteyen yetiştiriciler CFL veya LED türlerini seçebilirler ama yüksek watt kullanmanızı öneririm.

Photoperiod için
18 saat gündüz ve 6 saat gece (18/6) – Büyüme Evresinde
12 saat gündüz ve 12 saat gece (12/12) – Çiçeklenme evresinde
AutoFlowering için
19 Saat Gündüz – 5 Saat Gece (19/5) – Hasata Kadar.

Bölüm # 2.3. Havalandırma

Bu Yetiştirme kabininize bağlı.
İhtiyaç duyulan veriler;

 • Sıcaklık 32 Den Yüksek olmamalı (HPS Lambalar aşırı ısı yayıyor.)
 • Yapay Rüzgar

Bölüm # 3. Yetiştirme

18°С’den düşük değil, 32°C’den yüksek olmayacak.(Uygun olan çiçeklenme döneminde 26-28 derece, Büyüme döneminde bundan 1 2 derece düşük.)
Nem: Büyüme’de 50-60%,Çiçeklenme’de 40-50%

Yaprakları:
Büyüme evresinde kesilen yapraklar bitkimizin enerjisini düşürür ve büyümesini yavaşlatır. Çiçeklenme döneminde dip tarafta ışık görmeyen yapraklar kesilebilir yada hasat yükseltmek için yaprakların uç kesimleri kesilir.

Topping:
Büyüme döneminde bitkinin kafası kesilebilir. Bu hasat miktarını çoğaltacaktır. Ama bu işlemi genelde boy sorunu olan growerler kullanır. Bitkiniz çok aşırı devasa bir ağaç değilse LST yöntemini yapmanızı öneririm.

Yeni başlayanların ortak sorunu – Yetersiz Işık
Eğer bitkiniz 6 santimden yüksek ve 4 veya 6 yaprak varsa – Bitkinize ışık yetmiyordur.
PH dengeside önemli !

Bölüm # 3.1. Dişi-Erkek Bitkiler

Bitkiye iyi bak, Dişi olucaktır. Eğer Stres yaşarsa bitki, Erkek çıkabilir yada cinsiyetini döndürebilir.

Bölüm # 3.2. Toprak ve Asitlenme

pH – Minimum -0 , Maks – 14
Ama bizim için 6,5 ideal.

Kötü pH’lı topraklar yüzünden bitkilerin gelişimi 1 ay sonra duracaktır. Yavaşlayacaktır. Çünkü bitki Azot ve Fosforu gerekli biçimde alamicaktır.  Bu durumda yapraklarda ince mor lekeler veya yapraklarda sararma görülür.
Güzel bir toprağın pH’ı 6,5 olmalıdır.

Kullanılan gübrelerle beraber pH yükseltilir.

Toprağın pH’ını yükseltmek için ezilmiş yumurta kabuklarının üstüne ılık su döküp, o suyun soğumasını bekleyip toprağa dökebilirsiniz. Çok tavsiye edilmese de pH artırmak için bütün growerların kullandığı bir yöntemdir. Limon tuzu veya Karbonat ile de ph yükseltip, Düşürmek mümkündür. Ya da hiç yorulmamak için internetten ph up-ph down sipariş edebilirsiniz.

En iyi yöntem elektronik toprak pH ölçerdir.

Bölüm # 3.3. Gübre, N-P-K

İlk 3 hafta gübre vermemelisiniz.
Gübre vermede genel problem gübreyi az vermek değil doz aşımıdır. Bütün yeni growerların düştüğü hatadır.

N-P-K Gübre bileşenlerine verilen addır.

 • N-Azot (Nitogen)
 • P-Fosfor(Phosphorus)
 • K-Kalsiyum(Kalium)

Normalde Photo bitkiler için 5 inci haftadan sonra tavsiye edilir. Autolar içinse 2. Zaten gübreli toprak aldığımız için bitkiyi daha fazla yormanın anlamı yok